Sahibinden kiralık ve satılık ilan verene 25 bin TL ceza geliyor!

Kiralık ve satılık ev ilanı verme dönemi sona eriyor! Sahibinden ilan verene 25 bin TL para cezası geliyor! Yeni yönetmelikle artık yetki belgesi olan emlakçılar tarafından ilan verilebilecek.

Kiralık ve satılık daire ilanlarına sınırlama getirildi. Buna göre, ilanlar internetten sadece yetki belgesi olan emlakçılar tarafından verilecebilecek. Belgesi olmayanlar, 25 bin TL para cezası ödeyecek.

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi için geri sayım başlarken, yapılan yasal düzenlemeyle birlikte artık kiralık ve satılık daire ilanları internetten sadece yetki belgesi olan emlakçılar tarafından verilebilecek. Yetki belgesi olmadan satılık ya da kiralık ilanı verenlere 25 bin TL para cezası verilecek.

Ticaret Bakanlığı tarafından ilk olarak 5 Haziran 2018 tarihinde hazırlanan ancak süreçte düzenlemeler için çok kez yürürlüğe giriş tarihi ertelenen Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği için geri sayım başladı.

İlk olarak 2018 senesinde gündeme gelen taşınmaz ticareti yönetmeliği emlakçıların yoğun başvuruları üzerine birkaç kez ertelenmek zorunda kalmıştı.

Resmi Gazete ile yayımlanan son düzenlemeye göre Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik için verilen son tarih 31 Ağustos 2020 olarak duyurulmuştu. Yani 31 Ağustos 2020 tarihi itibari ile yeni bir erteleme kararı çıkmadığı takdirde taşınmaz ticareti yetki belgesi resmi olarak yürürlüğe girmiş olarak kabul edilecek.

Vatandaş sahibinden ilan veremeyecek!

Yapılan düzenlemenin ardından internet aracılığıyla sahibinden satılık ve kiralık daire ilanları da bu kişilerin yetki belgesi olmaması nedeni ile otomatik olarak yasaklanmış olacak.

Bundan sona vatandaş internet üzerinden kendine, babasına, kardeşine, eşine ait olan konut, daire, işyeri ve arsa gibi taşınmazlar için hiçbir şekilde satış işlemi yapamayacak.

Sadece yetki belgesi olan emlakçılar ilan verebilecek

İnternet üzerinden verilen ilanlar üzerindeki tüm yetki emlakçılara geçecek. İnternetten kiralık daire ya da satılık ev gibi sahibinden satılık ilanları sadece yetki belgesi olan emlakçılar tarafından verilecek. İnternet üzerinden ilan verme yetkisi sadece belgeye sahip olan emlakçılara ait olacak.

Emlakçılık yetki belgesi olmadan çalışmaya devam eden emlakçılara ise durumun tespit edilmesi halinde 25 bin TL para cezası kesilecek. Yetki belgesi almayan emlakçıların da çalışmalarına izin verilmeyecek.

Emlakçılık yetki belgesi almak isteyen kişilerin ise mutlaka belirli kriterlere sahip olmaları istenecek.

Kaynak: Indigo Dergisi

Sahibinden kiralık ya da satış ilanı vermenin yasaklandığı iddiası

Haber sitelerinde yer alan bir iddiaya göre, henüz yapılan düzenlemeyle, sahibinden kiralık ve satılık ilanı vermek yasaklandı; artık mülk sahipleri değil, sadece internetten yetki belgesi olan emlakçılar kiralık ve satılık ilanı verebilecek. Yetki belgesi olmadan ilan verenlere ise 25 bin TL para cezası verileceği öne sürüldü.

İddia Ticaret Bakanlığı tarafından ilk olarak 5 Haziran 2018’de hazırlanan Taşınmaz Ticari Yönetmeliğine dayandırılmış. Resmi Gazete ile yayımlanan son düzenlemeye değinerek Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik için verilen son tarihin 31 Ağustos 2020 olduğu belirtilmiş. Dolayısıyla bu tarihten itibaren, sahibinden kiralık daire ya da satılık ev gibi ilanların verilemeyeceği iddia edilmiş.

Ancak iddia yanlış. Yapılan düzenleme yeni değil. 2018 yılında yayınlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında yönetmelikte yapılan değişiklikler, emlakçıların yetki belgesi almasını zorunlu kılıyor; ancak ev sahiplerinin ilan vermesine engel teşkil etmiyor. Yönetmelik yetki belgesi olmayan gerçek ya da tüzel kişilerin gayrimenkul satışına aracılık edemeyeceğini söylüyor.

Düzenleme emlakçılar ve gayrimenkul ofislerini ilgilendiriyor

5 Haziran 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliğinin amacı, gayrimenkul ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenlemek. Dolayısıyla yönetmelik taşınmaz alım satımına aracılık eden gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnafların mesleki faaliyetlerini kapsıyor.

Yönetmelikle birlikte taşınmaz ticareti ile iştigal eden işletmelerin yetki belgesi alması zorunlu hale getirilmiş. Düzenlemeye göre yetki belgesi olmayan emlakçılara ve gayrimenkul ofislerine ruhsat verilmeyecek. Yani düzenleme, kendi taşınmazı için satış ya da kiralama yapanlarla ilgili değil; metinde böyle bir ibare de yer almıyor.

Öte yandan 11 Aralık 2019 tarihinde yapılan değişiklikle Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliğinin yürürlüğe giriş tarihi 31 Ağustos 2020 olarak belirtilmiş. Bu tarihten sonra yetki belgesi olmayan emlakçılar taşınmaz ticareti yapamayacak.

Ticaret Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliğe dair sorulara gelen cevaplar da yayınlamış. ‘Kimler yetki belgesi almak zorundadır’ sorusuna taşınmaz ticaretiyle iştigal edenlerin zorunlu olduğu belirtilerek, bu işle uğraşmayan vatandaşların kendi taşınmazlarını satarken ya da kiralarken yetki belgesi alma zorunluluğu olmadığının altı çizilmiş.

Dolayısıyla Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile birlikte emlakçılık yapmak birtakım şartlara bağlanmış oluyor. Yetki belgesi almanın şartları ise faaliyet gösterilecek olan işyerinin gerekliliklerinin yerine getirilmesi gerekiyor. Belge Ticaret İl Müdürlüklerinden alınıyor. Geçerlilik süresi ise beş yılla sınırlı. Yetki belgesi olmayan emlakçılar çalışma ve işyeri ruhsatı da verilmiyor. Aykırı bir durumda ise idari para cezası uygulanıyor.

Doğrulama platformu Malumatfuruş da yayınladığı yazıyla iddianın doğru olmadığını detaylı olarak ortaya koydu. T24 sitesi de kısa bir süre sonra haberin başlığında ve içeriğinde değişikliğe gitti.

Sonuç olarak yetki belgesi, taşınmaz satışı ya da kiralaması yapan gerçek ya da tüzel kişiler için gerekli. Kendi taşınmazını satmak ya da kiralamak için sahibinden verenler için herhangi bir yasak söz konusu değil. İddia yanlış bilginin en yaygın türünden çarpıtmaya örnek.

BEŞİRE KORKMAZ08/05/2020
Kaynak Teyid.org

Alanya Haberhttp://www.alanyaexpress.com
Alanya Haber. Antalya'dan son dakika haberler. En son haber burada. Asayiş, Alanyaspor, ekonomi, magazin, politika, anket, turizm, güncel sağlık haberleri.

İlgili Haberler

Alanya Haberleri

Vefat Haberleri

Alanya Cenaze Duyurusu – 31.10.2020

31.10.2020 Alanya Cenaze Duyurusu Alanya 31.10.2020 tarihli cenaze duyurusu . Antalya ve çevresinde gerçekleşen vefat ilanlarına sayfamızda yer verilmektedir. Alanya ilçesi sınırları içerisinde vefat...

MURAT ÇETİNKAYA vefat etmiştir – Cenaze Duyurusu

VEFAT EDEN KİŞİ: MURAT ÇETİNKAYA DUYURU TARİHİ: 31.10.2020 AÇIKLAMA: UĞURLU MAHALLESİNDEN NACİYE ÇETİNKAYA'NIN EŞİ FATMA,EMİNE,KUDDUSİ,SELAHATTİN VE İBRAHİM ÇETİNKAYA'NIN BABASI UĞURLU ESKİ MAHALLE ...

Alanya Cenaze Duyurusu – 30.10.2020

30.10.2020 Alanya Cenaze Duyurusu Alanya 30.10.2020 tarihli cenaze duyurusu . Antalya ve çevresinde gerçekleşen vefat ilanlarına sayfamızda yer verilmektedir. Alanya ilçesi sınırları içerisinde vefat...