Ne seçimmiş arkadaş günlerdir konuş konuş bitiremedik. Valla artık ben de seçim falan konuşmak istemiyorum da, sosyal medyada dolaşınca insan ister istemez bir şeyler yazma ihtiyacı hissediyor.

Ulusalda değil ama yerel bazda özellikle de Alanya’da İYİ Parti’nin aldığı yüksek oy oranının bazı iktidar yanlısı kişiler tarafından Süleymancılar diye tabir edilen ‘Süleyman Hilmi Tunahan’ın izinden giden tarikatın verdiği destekle olduğu söyleniyor. Alanya’da özellikle sokakta, her seçim öncesinde yüksek sesle dile getirilen cemaat şuna oy verecekmiş, cemaat oy verirse ancak kazanabilir yoksa şansı yok, cemaat acaba kime oy verecek şeklindeki konuşmalar, biz gazeteci olduğumuz için bizlere hep söylenir. Son belediye seçimlerinde bile bahsi geçen cemaatin desteğiyle belediye başkanı olunduğu sıkça konuşuldu ve konuşulmaya da devam ediyor. Gerçi Adem Murat Yücel verdiği hizmetlerle, artık siyaset ve partiler üstü bir aday konumuna geldi ama, yine de seçildiği süreç hep dillerde dolaşıyor.

Şimdi aslında konuşulması gereken konu şu, bu ülke FETÖ diye bir gerçeği yaşamışken, cemaatlerin ülkeye nasıl bir zarar verdiği, ülkenin nasıl bir uçurumun kıyısından döndüğü dün gibi ortada iken, halen bazı cemaatlere nasıl göz yumulduğu. Alanya’da bir kaç gündür, yok işte Süleymancılar ihanet etti çünkü İYİ Parti’yi destekledi. Lanet olsun Süleymancılara, Süleymancıların ihanetinin ses kaydı ortaya çıktı şeklinde paylaşımlar yapılıyor.

Ben bir gazeteci olarak soruyorum. Buradaki ihanet nedir? Sizin desteklediğiniz partiye oy vermedikleri için mi hain bu cemaat mensupları. E bu adamlar Türkiye’nin her yerinde iktidarı destekledi. Hatta Merhum eski liderleri Ahmet Arif Denizolgun’un yeğeni AKP’den milletvekili seçildi. Hatta bu adamlar ‘Milletin Selameti’ için Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceklerini açıkladı. Bu destekler açıklanırken, bunlar dünyanın en güzel insanlarıydı da Alanya’da İYİ Parti’yi destekleyince mi kötü oldular. Senin cemaatin, benim cemaatim diye bir kavga mı başladı yani. Destek bana olursa harika başkasına olursa tu kaka.

Bir de sosyal medyada şöyle paylaşımlar görüyorum, “E artık yardımları da İYİ Parti’lilerden alırsınız” Yani siz şimdiye kadar size oy atsınlar diye mi bu cemaate para veriyordunuz. Eğer öyle ise bir gün daha fazla para verenin bu adamların oyunu alacağını hiç düşünmediniz mi?

Hülasa, parayla kendine cemaat devşirip kendine oy alanlar, daha fazla para verilince başka partiye oy atılmasına da kızamazlar. Benim bu konularla ilgili görüşüm açık ve nettir: “İslam’da ruhban sınıfı yoktur. Allah ile kul arasına kimse giremez” Her cemaat potansiyel devlet tehdidir.

Ne demiş Mustafa Kemal, “Efendiler ve ey millet iyi biliniz ki Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru ve en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır.” Biraz kulak verseniz hiç sorun yaşamayacaksınız!

 

Berker Pakna