1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Alanya’da 30  Haziran ve 1 Temmuz’ da 2 gün boyunca çeşitli renkli gösterilerle kutlanacak.

Alanya Liman Başkanlığı’nın organize ettiği 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj  Bayramı, Alanya Kaymakamlığı ve Alanya Belediyesi’nin destekleriyle 30 Haziran ve 1 Temmuz’da kutlanacak.30 Haziran’da kimsesiz çocuklar ve huzurevi sakinlerine tekne turu ile başlayacak olan Kabotaj Bayramı’nda 1 Temmuz’da yağlı direk gibi çeşitli yarışmalar, halk konseri gibi çeşitli gösteriler olacak. Kabotaj Bayramı kutlamalarına  tüm Alanya halkını davet eden Alanya Liman Başkanı Mehmet Sayhan, “1 Temmuz Pazar günü  saat 17.00’de İskele Meydanı’nda  protokolün katılımı ile  programımız başlayacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından kutlamalarda buranın meşhur yarışması yağlı direk, tekne yarışı, yüzme yarışı, deniz dibinde altın bulma gibi çeşitli yarışmalarımız olacak. Yarışmaların bitiminde Kızıl Kule önünde halk konserimiz olacak ve ardından havai fişek gösterisi ile sonlandırılacak. Yarışmalarda başarı elde eden yarışmacılarımıza, çeyrek altın, Kıbrıs feribotu gidiş dönüş bileti, çift kişilik otel konaklaması ve saat, bisiklet gibi ödüllerimiz olacak. 1 Temmuz pazar günü Kızıl Kule ve Tersane halkımıza ücretsiz açılacak” dedi.

‘ESKİ HAVAYI YAKALAMAK İSTİYORUZ’

Kabotaj Bayramı’na eski havasını vermek istediklerini belirten Sayhan, “Burada halkın katılımı önemli. Özellikle akşam saat 17.00’den sonra yapıyoruz ki katılım fazla olsun. Özellikle yağlı direk konusunda çok talep var. Yağlı direğe katılımın fazla olması halkın heyecanını artırıyor. Yarışmacılar ne kadar çok fazla olursa yarışmalar o kadar renkli ve aktif oluyor. Başarabilirsek bu sene çıtayı biraz daha yükselteceğiz. Biz burada sadece bir kutlama yapmayacağız. Kimsesiz çocuklarımıza deniz altı gezisi ve huzur evi sakinlerine tekne turu ile sosyal sorumluluk anlamında duyarlılığı vurgulamak istiyoruz. Kızıl Kule ve Tersanenin de halka açık olması ile kültür turizminde halkımızı bilinçlendirmek istiyoruz. Ben buradan tüm Alanya halkımızı 30 Haziran Cumartesi ve 1 Temmuzdaki Kabotaj Bayramı kutlamalarına davet ediyorum” diye konuştu.