Alanya merkez ve beldelerin imar bütünlüğünü sağlayacak planlamaları hızla gerçekleştiren Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel; “Birçok mahallemizin planlamalarını yaptık. Geriye dönük yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırdık. Avsallar, Demirtaş, Yeşilöz, Oba, Mahmutlar, Kestel, Türkler, Çıplaklı, Cikcilli  gibi Büyükşehir Yasasıyla merkeze bağlanan birçok mahallenin imar sorunlarını çözdük.  Merkezde ise kuzey Alanya’da Küçükhasbahçe, Büyükhasbahçe, Kütürüp, Sugözü ve Tepe mahallerinin yanı sıra yine şehrin batı girişinde Dinek Mahallesi’nin imarla ilgili sorunlarını çözerek planlı yapılaşmanın önünü açtık, vatandaşlarımızın mağduriyetini giderdik. Kentsel dönüşümle ilgili de merkez Cumhuriyet Mahallesi’nde ilk adımı attık.” dedi.
 
PLANLAMA YAPILAN ALANLARLA İLGİLİ GENEL BİLGİLER
Küçükhasbahçe ve Büyükhasbehçe Mahalleleri
Kuzey Alanya’da Küçük ve Büyük Hasbahçe mahallerinde 18. Madde uygulaması ile ilgili yıllardır çözülemeyen problemler davacı ile görüşülerek çözüldü ve yapılaşmanın devamlılığı sağlandı.
 
Kütürüp ve Sugözü Mahalleleri
Kuzey Alanya’nın diğer kısımları Kütürüp ve Sugözü mahallerinde devam eden mahkemeleri sonlandırmak ve vatandaşlarımızın mağduriyetlerini çözmek için 1/5000 ölçekli nazım imar planı tamamlandı ve onaylandı. 1/1000 ölçekli uygulama imar planı ise 2018 Mayıs ayında Büyükşehir Meclisince onaylandı.
 
Tepe ve Dinek Mahalleleri
Alanya’nın parselasyon planları ile ilgili sorunların yaşandığı Tepe ve Dinek mahallelerinin Belediyemizce hazırlanan 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı onaylandı ve parselasyon plan çalışmaları da devam ediyor.
 
Cikcilli Mahallesi
Yeni çevre yolunun Cikcilli Mahallesi sınırları içerisinden geçen bölümleriyle ilgili belediyemizce hazırlanan 1/5000 ölçekli nazım imar planı ile 1/1000 ölçekli uygulama imar planı onaylandı ve parselasyon planları yürürlüğe girdi.
 
Oba ve Çıplaklı Mahalleri
Gelişen Alanya’nın büyüyen Oba ve Çıplaklı mahallelerinde geleceğe yönelik düzenlemeler çerçevesinde Oba Mahallesi Çarşamba Mevkii ve Çıplaklı Mahallesi arasında, kuzey-güney yol çalışmalarında Çarşamba Kavşağına ait 1/5000 ölçekli nazım imar planı ile 1/1000 ölçekli uygulama imar planı onaylandı ve parselasyon çalışmaları devam ediyor.
 
Mahmutlar Mahallesi
Mahmutlar Mahallesi’nin yıllardır süre gelen 1/25000 ölçekli çevre planı, 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planları belediyemiz tarafından hazırlanarak, onaylandı ve yürürlüğe girdi.
Kestel Mahallesi
Kestel Mahallesi’nin tamamını kapsayan 1/5000 ölçekli nazım imar planı revizyonu ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı belediyemiz tarafından hazırlanarak onaylandı ve yürürlüğe girdi
 
Yeşilöz Mahallesi
Yeşilöz Mahallesi 1/5000 ölçekli nazım imar planı ile 1/1000 ölçekli uygulama imar planı belediyemiz tarafından hazırlanarak onaylandı ve yürürlüğe girdi
 
Fığla Mahallesi
Eski Devlet Hastanesi bölgesinde vatandaşlarımızın mahkemelik problemlerini çözmek ve mahalleye yakışan bir dini tesis kazandırmak için yapmış olduğumuz planlama çalışmaları tamamlandı. 1/5000 ölçekli nazım imar planı revizyonu ile 1/1000 ölçekli uygulama imar planı revizyonu hazırlanarak onaylandı. Cami inşaatı devam ediyor.
 
Çarşı Mahallesi Damlataş Bölgesi
Seçimden önce ihalesi yapılan ancak bir türlü tamamlanamayan Teleferik için gerekli planlama çalışmaları dönemimizde hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunuldu. Plan uzun bir çalışmanın sonunda onaylatıldı. 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planının tamamlanmasıyla birlikte Teleferik projesi de hayata geçirildi.
 
Avsallar Mahallesi
Kapanan Avsallar Belediyesi zamanında yapılan plan, mahkeme kararıyla iptal edildiği için mahallede yapılaşma durdurulmuştu. Belediyemiz tarafından hazırlanan 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı onaylandı.
 
Türkler Mahallesi
Yerel seçimlerden önce Bilaller, merkez ve Yanıklar bölgesi için hazırlanan planlara vatandaşların yoğun itirazından dolayı Belediyemiz tarafından planların tamamı revize edilerek mağduriyet ortadan kaldırıldı. 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planları onaylandı.
 
Yeşilöz ve Uğrak
Yaklaşık 3 yıldır Özel İdarede onay bekleyen Yeşilöz ve Uğrak mahallerinin nazım ve uygulama imar planları seçimden sonra tarafımızca Özel İdareden teslim alınarak Büyükşehir Meclisinin onayı sağlandı.
 
Akhan Bölgesi
Alanya girişi yat limanı karşısı Akhan bölgesine ait 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planları Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2018 Mayıs ayında  onaylandı.
 
Mahkeme Kararıyla İptal Edilen 18. Madde Uygulamalarıyla İlgili de Ciddi Çalışmalar Yapılıyor
Alanya genelinde tüm 18. Madde Uygulamalarında mahkeme kararları ile iptal edilen yerlerle ilgili vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için yeniden bir çalışma yapılarak sorunları çözümü için planlamalar devam ediyor.
 
“ŞEHİRDE PLAN BÜTÜNLÜĞÜ SAĞLADIK”
Büyükşehir Yasasıyla Alanya’ya bağlanan 17 mahallede bulunan farklı imar planları ve farklı yapılaşma koşullarını tek paydada toplayarak şehirde plan bütünlüğünü sağladıklarını söyleyen Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Plan hükümlerini düzenleyerek uygulamaya başladık. Bu çalışmalarla aynı zamanda her mahallenin kendi dokusunu koruyacak çalışmalarımızı da uygulamaya koymuş olduk. ” dedi.
 
“ALANYA’NIN EN KAPSAMLI KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMASI BAŞLATILDI”
Şehrin çehresini tam anlamıyla yenilemek, mevcut sorunları ortadan kaldırıp daha düzgün ve daha modern şehirleşme adına Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya’nın ilk en kapsamlı kentsel dönüşüm startını Cumhuriyet Mahallesi’nden verdi.
Cumhuriyet Mahallesi’nde Sanayi ve Milli Egemenlik Stadyumu arasında kalan 37.3 hektarlık alanda kentsel dönüşüm uygulamak için hazırladıkları Riskli Alan Dosyası’nın Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak Resmî Gazetede yayınlandığını açıklayan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Bu yılın ilk ayına Cumhuriyet Mahallesi’nde başlattığımız kentsel dönüşüm uygulamalarını, farklı bölgelerde de uygulayarak Alanya’yı yenileyeceğiz.” dedi.
 
BÜTÜNCÜL İSKELE PLANLAMASI YAPILDI
Encümende alınan karar doğrultusunda Alanya batı sahil bölgesi bütüncül iskele planlarının çalışmalarına Plan ve Proje Müdürlüğü koordinesi ile başlandı.

ALANYA HABERLERI

ALANYA’nın en kapsamlı haber sitesi.- Flaş gelişme ve en son haberler ilk önce Alanya Express’in haber sayfalarında. En hızlı son dakika, güncel gündem, magazin, spor, ekonomi, dünya, yerel ve tüm kategorilerde haberleri buradan okuyun. Alanya haber sitesi