Canan Karatay: Tek öğün beslenmeye karşı değilim!

“D vitamininin yüksek olması vücudun bağışıklık sistemini de güçlendiriyor”

Prof. Dr. Canan Karatay, tek öğün beslenmeye karşı olmadığını belirterek, D vitamininin de seks hormanlarının ana maddesi olduğunu belirterek önemine vurgu yaptı.

Hürriyet’ten Ayşe Arman’a konuşan Karatay, “Aslında D vitamini, vitamin değil. Vücudun ürettiği önemli bir hormon. 1900’lerin başında A,B,C bulununca, bunu da keşfedince, ne ürettiği bilinmiyor ama bir madde olarak çıkıyor ortaya, “Buna da D diyelim!” diyorlar. Vücudumuzda elzem olan en önemli hormonların ana maddesi D vitaminidir”dedi.

Karatay, “Başta seks hormonları, üreme hormonları, östrojen, progestron, testosteron… Bütün bunların ana maddesinde D vitamini vardır. Bilhassa cildimizde daha çok ürüyor güneş ışığıyla. D vitamininin yüksek olması vücudun bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Bu yüzden önemli ve gerekli” ifadesini kullandı.

Alanya Haber – Alanya Son dakika Gelişmeleri

Güncel Alanya haberleri, son dakika Alanya haber ve gelişmeleri. Alanya hava durumu, Alanya namaz vakitleri, Alanya sinemaları ve Alanyaspor. Alanya ile ilgili son dakika haberleri ve en son gelişmeler.

En son Alanya haberleri