AMBULANS KAZALARI

Ülkemizde ambulans kaza oranlarının Avrupa’daki ülkelerden daha fazla olmasının birçok nedeni vardır. Bunlar:
1- Sürücüden kaynaklanan nedenler ( ekip yaklaşımının olmaması, eğitim eksikliği, aşırı hız, dikkatsizlik, yorgunluk, stres, aşırı güven vb.)
2- Araçtan kaynaklanan nedenler ( Aracın yaşı, bakımları ve üretim hataları vb.)
3- Yol durumu ve trafik işaretlerinden kaynaklanan nedenler (Yoldaki yapım kusurları, trafik yoğunluğu, ışıklandırma ve işaretlendirme eksikliği vb.)
4- Diğer araç ve sürücülerden kaynaklanan nedenler ( Yakın takip, yol vermeme, dikkatsizlik, eğitim eksikliği vb.)
5- 112 KKM’den kaynaklanan nedenler ( gereksiz ve sık ambulans görevlendirmeleri, araç hız takibinin yapılmaması, yanlış adres, aşırı baskı vb.)
6- Çevresel etkilerden kaynaklanan nedenler ( Meteoroloji, gece-gündüz, doğal ve insan kaynaklı afetler vb.)
Bunları göz ardı ederek sadece ambulans sürücüsü, araç hızı ve siren-ışık kullanımına endekslenen çözümler ile ambulans kazalarının önlenmesi ve azaltılması mümkün değildir. Toplumsal bir eğitim ve anlayış gereklidir. Ambulans ve diğer geçiş üstünlüğü olan araçlardaki siren ve ışıklı ikaz lambalarının kullanımı, ambulansların kaza yapmasını sağlayan değil önleyen uygulamalardır.
(Acil ambulans hekimleri derneğinden alıntıdır.)

Alanya Son Dakika Haber – En Son Haberler

Alanya ve Antalya’dan son dakika haberler. En son haber burada. Güncel, spor, ekonomi, magazin, politika haberlerini son dakika haberleri takip edin.

2 YORUMLAR

  1. Acemi şoförler araba kullanmasini bilmeyen att premadik soforler herkes kebdi isini yapsa sofor kendi alanini saglikcida kendi alanini daha iyi olur iki gunluk sofor kursuyla bu kadar olur her gun kaza

Comments are closed.